معرفی شرایط عمومی پیمان و کاربردهای آن

شرایط عمومی پیمان در قراردادهای پیمانکاری

در هر قرارداد با توجه به درخواست طرفین قرارداد شروط مختلفی در قرارداد درج می گردد که باعث می شود طرفین را در رسیدن به اهداف خود یاری دهد گاهی ممکن است شروط و توافقاتی که مطرح می شوند و طرفین به آنها نیاز دارند پیچیده شوند. جهت وجود وحدت رویه و اتفاق نظر شرایط عمومی پیمان طراحی و معرفی گردیده است.

قراردادهای ساختمانی و پیمانکاری از این دسته از قراردادها هستند که در این قراردادها کارفرما ، مهندسین مشاور و پیمانکار ارکان اصلی آن هستند که روابط بین این افراد باید دارای ضوابط و مقررات خاصی باشد . 

در میان این ضوابط و مقررات ، شرایط عمومی پیمان از اهمیت بالایی برخوردار است. تسلط بر تمامی موارد آن می تواند از بروز بسیاری از اختلاف ها میان دست اندرکاران  پروژه های عمرانی جلوگیری کند . 

بیشترین بخش پیمان را شرایط عمومی و خصوصی آن تشکیل می دهند. شرایط عمومی پیمان به عنوان مهم ترین بخش آن به تشریح مسائل کلیدی و موردنیاز قراردادهای پیمانکاری پرداخته و از مفاهیم مورد استفاده در این قراردادها رفع ابهام کرده است . 

معرفی فصلهای شرایط عمومی پیمان

شرایط عمومی پیمان از فصول متفاوتی تشکیل گردیده است که در ادامه معرفی هر فصل ارائه میشود.

فصل اول تحت عنوان موافقت نامه شرایط عمومی پیمان به توضیح تاریخ شروع کار و دوره تضمین می پردازد و اسناد و مدارک مورد نیاز برای قرارداد را تعیین می کند . 

فصل دوم با عنوان تائیدات و تعهدات پیمانکار  به بیان وظایف پیمانکاران در این قرارداد می پردازد که می توان به مواردی چون حفاظت از کار و اشخاص ثالث و انجام اموری چون بیمه کردن افراد و تجهیزات کارگاه اشاره کرد . 

فصل سوم شرایط عمومی پیمان ، با عنوان تعهدات و اختیارات کارفرما به امور مرتبط با کارفرما می پردازد . مانند تحویل کارگاه ، تغییر مقادیر کار ، تعدیل پیمان و مدیریت و نظارت بر اجرای کار  

فصل چهارم تحت عنوان تضمین ، پرداخت و تحویل کالا به بیان نکات ضروری در خصوص پایان کار از طریق اجرای قرارداد می پردازد . 

فصل پنجم شرایط عمومی پیمان که بسیار پر اهمیت است با عنوان حوادث قهری ، فسخ ، تعلیق ، تسویه حساب و حل اختلاف به تعلیق یا پایان یافتن قرارداد به روشی غیر از اتمام قرارداد اشاره دارد.

برای دسترسی به تمامی بندها میتوانید پست مرتبط با این موضوع را بررسی کنید.

نوشته‌های پیشین
تامین مواد و مصالح در پروژه های ساخت و ساز
نوشته‌ی بعدی
شرایط عمومی پیمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست